Imagens da página
PDF
ePub
[graphic]

OF THE

HOUSE OF REPRESENTATIVES

OF THE

STATE OF MICHIGAN.

1883.

Printed by virtue of an Act of the Legislature, under the direction and supervision of

DANIEL L. CROSSMAN,
Clerk of the House of Representatives.

[merged small][merged small][graphic][subsumed][subsumed][subsumed][merged small]

LANSING:
W. S. GEORGE & CO., STATE PRINTERS AND BINDERS.

1883.

HOUSE JOURNAL.

Lansing, Wednesday, January 3, 1883. Pursuant to the requirements of the Constitution, the members elect to the House of Representatives of the State of Michigan for the year 1883 assembled in Representative Hall, in the Capitol at Lansing, on Wednesday, the third day of January, A. D. 1883, and, in accordance with law, were called to order by Hon. D. L. Crossman, Clerk of the last preceding House, at 12 o'clock M. Prayer by the Right Rev. S. S. Harris, Bishop of Michigan.

The certificate of the Secretary of State, showing the members returned by the several county clerks as elected, was then read as follows:

List of members of the House of Representatives of the State of Michigan for the years 1883 and 1884:

Allegan-1st District, Jan. W. Garvelink; 2d District, Francis Goodman.
Alpena District-George J. Robinson.
Barry-Lycurgus J. Wheeler.
Bay-1st District, Hamilton M. Wright; 2d District, Newcomb Clark.
Berrien—1st District, Lawrence C. Fyfe; 2d District, William A. Keith.
Branch1st District, John H. Bennett; 2d District, Emanuel Himebaugh.
Calhoun—1st District, Stephen F. Snyder; 2d District, Newell J. Kelsey.
Cass-Robinson J. Dickson.
Clinton-1st District, William H. Rose; 2d District, Frank Noeker.
Delta District-William M. Colwell.
Eaton—1st District, Tyler Hull; 2d District, Luman Shepard.
Emmet District-Israel Canby.
Genesee-1st District, Sumner Howard ; 2d District, Henry B. Diller.
Grand Traverse District-David Vinton, jr.
Gratiot-Archibald B. Darragh.
Hillsdale1st District, Nathan Alvord; 2d District, George C. Wyllis.
Houghton-Seth D, North.
Huron-Olin Pengra.
Ingham18t District, Frank L. Dodge; 2d District, John Farmer.
lonia-1st District, A. Millan Willett; 2d District, Frederick Pitt.
Losco District-Oscar Palmer.
IsabellaHenry Woodruff.
Jackson-1st District, Patrick Hankerd ; 2d District, Abel N. Howe.
Kalamazoo-1st District, Peyton Ranney; 2d District, Charles Brown.

« AnteriorContinuar »